ÖYP Başvuru Şartları Nelerdir?

Bu kadrolara başvurabilmek için dil puanı şartı aranmaz. Ancak atandıktan sonraki 1 yıl sonunda dil puanınız 50 ve üzeri, 2 yıl sonunda ise dil puanınız 65 ve üzeri olmalıdır. YÖK, dil puanı 65’in altında olanlara 6 aylık yurtiçi dil eğitimi, bu programda başarılı olanlara 6 aylık yurtdışı dil eğitimi imkanı sunmaktadır.

Başvurduğunuz alandan ALES puanınız en az 70 olmalıdır.

Diploma notunda da alt sınır yoktur.

35 yaşınızdan gün almamış olmanız gerekir.

Sosyal medyada paylaş

PinIt

11 thoughts on “ÖYP Başvuru Şartları Nelerdir?

 1. sudi

  ÖYP ye başvuracağımız zaman dil sınavına girmemiş olsakta başvuru kabul ediliyor mu ?

  Reply
 2. serkan

  dil puanı olmayanların öyp puanı nasıl hesaplanıyor acaba? dil puanı olmayanların puanı sıfır mı kabul edilir?

  Reply
 3. pelin

  Merhaba ben almanca öğretmenliği okuyorum mezun olduktan sonra eğitim yönetimi ya da eğitim programları gibi alanlara başvurup araştırma görevlisi olmak istiyorum fakat yds’ye almancadan girmemin bir dezavantajı var mı? benim almancam daha iyi. Almanca puanımla da eğitim bilimleriyle ilgili bi alanda araştırma görevlisi olarak başvurabilir miyim?

  Reply
 4. zehra

  Ben 4sinif işletme ayni zamanda çift anadal yapiyorum ortalamam işletme de 3:92 kamu yönetiminde 3:70 okulda kalmak istiyorum meslek yuksek okulunda bunun için napmalym ales bilyorum şartini dil isteniyomu ve napmalym yardmci olursanz sevnirm

  Reply
  • fırat

   ÖYP puanı

   MADDE 5- (1) ÖYP kapsamında araştırma görevlisi olarak atanmak üzere başvuran her bir aday için ya da program gereğince bir ÖYP yükseköğretim kurumuna lisansüstü eğitim-öğretim görmek amacıyla başvuran her bir ÖYP araştırma görevlisi için bir ÖYP puanı hesaplanır.

   (2) ÖYP puanının hesaplanmasında lisans not ortalamasının % 25’i, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) puanın % 60’ı ve varsa yabancı dil sınavı puanın % 15’i dikkate alınır. Bu puan en son girilen ALES ve yabancı dil sınav sonuçlarına göre güncellenebilir. Adayların mezun oldukları alanlardaki başvurularında söz konusu puanlar arasında 10 puana kadar yüzdelik oranlarını artırmaya veya eksiltmeye ve ÖYP puanını % 10’a kadar artırmaya YÖK Yürütme Kurulu yetkilidir.

   (3) Yürütme Kurulu, programın nesnel, etkin, verimli ve dengeli bir biçimde yürütülebilmesi için gerekli tedbirleri alır.

   Reply
 5. Emre

  Öyp den önce dil sınavına girmiş olalım ve 65 ve üstü bir puan gelmiş olsun.Böyle olursa öyp ye başvurabilirmiyiz ve kabul edilir mi ve kabul edilirse 2 yıl dil eğitimi verirler mi ?

  Reply
 6. zeynep

  Merhabalar YÖK ün usul ve esaslar sayfasında alan içi ÖYP başvurularında %10 luk puan artırmaktan bahsediyor. Ne demek istediklerini pek anlamadım. Bunu bölüme olan talebin artırılması için yapıyorlarmış. Peki bu durum tüm bölümler için geçerli mi? Ayrıca benim alan içi başvurumun öncelikli olması mantıklı değil mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir