Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur?

Araştırma görevlisi olmak için üniversite yıllarından başlamak üzere kendi bölümünüzde başarılı bir performans sergilemeli ve dersleriniz iyi olması gerekmektedir. Bununla birlikte girmeniz gereken sınavlar vardır. İngilizce seviyenizin de kendi alanınızda yazılanları ve alanınızdaki gündemi takip edecek seviyede olması gerekir. Bu yazımızda tüm bu süreci adım adım açıklayarak “Araştırma Görevlisi nasıl olunur?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Araştırma görevlisi olmak için öncelikle maddelerimizi yazalım ve arkasından bu maddeleri genişletelim:

1- Ortalamanız yüksek olması gerekir
2- Bölümünüz ile alakalı ilginiz ve yeterli bilginiz olması gerekir
3- ALES ve dil puanınız olması gerekir

Kimler Araştırma Görevlisi Olabilir

Araştırma görevlisi olmak için lisans mezunu olmak yeterlidir. YÖK’ün web sayfasındaki ilanlarda araştırma görevlisi kadrosu için gereki şartlarda kimi zaman yüksek lisans yapıyor olmak, yüksek lisans yapmış olmak, doktora yapıyor olmak gibi şartlar konulabilir. Bu kadrolara lisans mezunu birisi olarak başvuramazsınız. Siz, başvuru şartlarında size uygun olan kadrolara başvurmalısınız.

Araştırma Görevlisi Olmak İçin Ortalamanın Önemi

Ortalama, size araştırma görevlisi başvurusu esnasında bir katkı sağlamaz. Araştırma görevlisi alımlarında ilk etapta ALES puanınızın %60 ve dil puanınızın %40 alarak puanınız hesaplanır. Bu hesaplamadan sonra yapılan sıralamada mülakata/bilim sınavına girmeye hak kazanırsanız, ortalamanız devreye girer. Ancak yüksek lisans başvurusunda ise birçok üniversitede 2.50 not ortalaması alt limit olarak belirlenmiştir. Bu alt limiti üniversitenizin web sitesinden ya da ilgili birimi arayarak öğrenebilirsiniz.

Ortalamanızın psikolojik olarak bir etkisi söz konusudur. Ortalaması 3.50 üzerinde olan birisinin derslerinde başarılı olduğu ve kendi bölümünde yeterli bilgiye sahip olduğu varsayılır. Tabi bu durum mülakatta ya da bilim sınavında daha net ortaya çıkmaktadır. Ancak ortalama her zaman için size olumlu bir katkı sağlar.

Alanınızda İlgili ve Bilgili Olmalısınız

Araştırma görevlisi demek, geleceğin doçent ve profesörü demektir. Araştırma görevlisi akademik kariyer yapmak isteyenlere yüksek lisans ve doktora sürecinde yapılan bir katkı gibi düşünülebilir. Yani sizden beklenen, ömür boyu araştırma görevlisi olarak kalmanız değildir. Bu ilerleme de akademik olarak kendi alanınızda kendinizi yetiştirmenize ve önce yüksek lisans, sonra doktora eğitimini tamamlamanıza bağlıdır.

Peki alanınızda ilgili olmak neden önemlidir? Araştırma görevliliği ile başlayan akademik kariyeriniz, ömrünüzün sonuna kadar devam edecektir. Sürekli kendi alanınızdaki yenilikleri takip etmelisiniz. Literatüre hakim olmalısınız. Her konu hakkında uzman olmasanız da her konuda kimlerin uzman olduğunu ve otorite isimleri bilmelisiniz. Ömür boyu yapacağınız bir meslekten bahsediyoruz. İlerleyen yıllarda doçent ve profesör olacaksınız. Bu da sizin kendi alanınızı sevmenizi gerektiren bir şeydir. Çünkü sevmediği bir şey ile ömrünün büyük bölümünü geçirmeyi kimse istemez.

Araştırma ve görevliliği ve onun devamı olan öğretim üyeliği, sabah 9 – akşam 5 çalışıp eve geldiğinizde ayaklarınızı uzatıp televizyon izleyebileceğiniz bir meslek değildir. Çünkü okulda geçirdiğiniz vakitlerde bölümünüz ve öğrencilerinizle ilgilenirken evde geçirdiğiniz vakitlerde de araştırma ve kendinizi geliştirmeye vakit ayırmalısınız. Aksi takdirde araştırmalarınız eksik kalacak yahut insanlarla iletişiminiz ve bölümünüzde yerine getirmeniz gereken işlerinizi aksatacaksınız.

Şunu unutmayın, üniversitede araştırma görevliliği ile başlayan kariyeriniz ile birlikte siz artık bilim insanısınız. Bu da özverili bir yaşam şartlarını gerekli kılmaktadır. Aksi takdirde bilime yapacağınız katkı çok düşük olacaktır.

Yeterli ALES ve İngilizce Puanı

Maalesef ülkemizde son yıllarda bu mesleğe artan talepten dolayı, mesleğe giriş de belli müeyyidelere bağlanmıştır. Bunların başında ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) ve İngilizce (KPDS, ÜDS, TOEFL, IELTS vs.) puanlarınız olması gerekir.

Teknik olarak araştırma görevlisi kadrolarına başvuru esnasında ALES puanınızın en az 70 ve dil puanınızın en az 50 olması gerekmektedir. Ancak üniversiteler bu şartları kendi tercihlerine göre değiştirebilir. Örneğin ODTÜ genellikle araştırma görevlisi alımlarında 85 dil puanı istemektedir. Çünkü ODTÜ’de eğitim dili İngilizce’dir.

İlk başvuru esnasında dil puanınız hesaba katılmaz (yukarıda bahsetmiştik). Ancak mülakata/bilim sınavına çağırılırsanız bu ikinci etapta ortalamanız ile birlikte dil puanınız da devreye girecektir.

Yabancı dil şartı teknik olarak istenmekle birlikte, bazı alanlarda çok önemli hale gelmiştir. Özellikle literatürün İngilizce dilinde geliştiği ve yerli çalışmaların az olduğu alanlarda İngilizce çok önemlidir. Bu bölümlere örnek olarak Uluslararası İlişkiler bölümünü gösterebiliriz. Bu alanda teoriler ortaya atanlar genelde yayınlarını İngilizce olarak yapmaktadır. Bu yüzden bu alanda çalışmak isteyenlerin iyi bir İngilizce seviyesi olması gerekir.

Sonuç

Araştırma görevlisi olmak için teknik olarak bazı puanlar gerekmekle birlikte sizin kendinizi geliştirmeniz de gerekir. Ülkemizde araştırma görevlisi olmak devlet kadrosu olduğundan ve iş bulmak daha önemli olduğundan daha çok teknik yeterliliklere takılıp kendisini geliştirmeyi ihmal eden bir çok bilim insanı adayı vardır. Bu durumun acilen düzeltilmesi gerekir. Araştırma görevlisi olmak isteyenlerin neye talip olduklarını iyi bilmeleri gerekir.

Sosyal medyada paylaş

PinIt

158 thoughts on “Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur?

 1. Pingback: Akademik Ünvanlara İlişkin Bir değerlendirme | Araştırma Görevlisi Bilgi Merkezi

 2. Hakan

  Merhaba,

  Araştırma görevlisi olabilmek için illa ki İngilizce mi gerekli? Arapça, İspanyolca ya da Portekizce de kabul edilmez mi? Bu dillerden KPDS’de alınacak iyi bir puan yeterli olmaz mı?

  Reply
 3. selçuk

  ben böte (Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi) okuyorum hangi alanlarda araştırma görevli olabilirim.böte’de arastırma görevlisi olmam sart mı?

  Reply
  • admin Post author

   Başka alanda yüksek lisans yaparsanız, yalnızca “ilgili alanda yüksek lisans yapıyor olmak” şartı taşıyan kadrolara başvuru yapabilirsiniz. BÖTE mezunu ama uluslararası ilişkilerde yüksek lisans yaparak aynı bölümde araştırma görevlisi olan arkadaşım var 🙂

   Reply
 4. Abdullah Bayın

  Sayın; Yetkilinin dikkatine,
  Size çalışmalarınızda başarı dolu günler diliyorum. Kısa bir sorum olacak. Kızım Araştırma görevlisi olarak işe başladı. Kendisi konmuşmalarında 5 yıl sonunda Yrd.Doçent veya Doçent olamaz isem işten çıkartılacağını söylemektedir. Sizden bu konu hakkında cevap bekliyorum. Araştırma görevlisi iklen 5 yıl dolduktan sonra bir üst makama yükselme olunmaz ise araştırma görevliliği işne son mu veriliyor.

  Saygılarımla,

  Reply
  • admin Post author

   Böyle bir uygulama yok. Ancak kızınız ÖYP ile araştırma görevlisi oldu ise, yüksek lisansı maksimum 6 dönemde (3 yıl), doktorayı ise maksimum 12 dönemde (6 yıl) bitirmek zorundadır. Aksi takdirde işine son verilir.

   Reply
 5. ilkay

  merhba
  meslek yüksek okulullarına araştırma görevlisi olrak girebilmk içinde yabancı dil puanı gerekiyor mu bunu merak ediyorum.yüksek lisans bitti. yabancı dil sınav için yeterli değil myo na girip sonrasında ingilizceyi hallederim diye düşünmüştüm zaman kaybetmemk açısından bilgilendirir misiniz

  Reply
  • admin Post author

   Dil şartının olup olmaması ilgili kadronun YÖK sayfasında ilanında belirtilmektedir.

   Reply
 6. haci

  Benim ortalamam 2.42i su an ingilizce kursuna basladim ve 3 sinifa gectim seneyede alesi halletmeyi dusunuyorum bolumum tarih alanimla ilgili bilgime guveniyorum izlemem gereken yollar neler bu surec icerisinde neler yapmayalim ?

  Reply
  • admin Post author

   Yakında lisans okurken araştırma görevlisi olmaya karar verenlerin izlemesi gereken yollar ile ilgili bir metin yayınlanacaktır. Sitemizi takip etmeye devam ediniz.

   Reply
 7. alpr.borekci@hotmail.com

  benim bir sorum olacaktı. araştırma görevlisi olmak için şartlar uygunsa illa kadro mu açılması gerekli yoksa olmak istediğimiz okula başvuruda bulunabilir miyiz ? araştırma görevlisi olmak istediğimize dair. şimdiden teşekürler

  Reply
  • admin Post author

   YÖK’ün sayfasında akademik kadro ilanları başlığı altında açılan kadrolar listelenir. Size uygun olan kadroları buradan takip edebilirsiniz.

   Reply
 8. sedef

  hocam sizce MEB de öğretmenlik mi yoksa araştırma görevliliği mi lütfen kafam çok karışık acaba 1 sene daha kpss ye çalışmalımıyım yoksa araştırma gör. içinmi uğraşmalıyım alesim var ortalamamda yüksek kafam çok karışık olduğu için soruyorum lütfen cvp verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

  Reply
 9. araz

  öncelikle bilgilendirici yazınız için çok teşekkür ederim.. Bir sorum olacaktı. Yök ün sitesinde araştırma görevlilerinin ilanlarına baktığımda şartlar 3 e ayrılmış: özel şartlar, genel şartlar ve ünvan şartlar diye. Ünvan şartlar ne anlama geliyor? ben yüksek lisans yapıyorum ve kendi bölümüme başvurmak istiyorum. bölüm 3 ales puan türünden de yüksek lisansa kabul ediyor. bende sözel puanımla girdim ve kadroya da o puanımla başvurmak istiyorum. ama bölüm öss de ise eşit ağırlıklıdan öğrenci alıyor. Kafam çok karıştı. ben şimdi o kadroya başvuramaz mıyım??

  Reply
  • admin Post author

   Bölümünüz 3 ALES puan türünü de kabul ediyorsa istediğiniz puanınızla başvurabilirsiniz. Bunun için başvuracağınız bölüm sekreterliğinden daha kesin bir bilgi elde edebilirsiniz.

   Reply
 10. TÜMAY

  MERHABA BEN DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ MALİYE BÖLÜMÜNDEN 2012 YILINDA MEZUN OLDUM VE BU YIL KPSS YE HAZIRLANIYORUM B KADRODAN FAKAT DÜZ MEMURLUK KADROLARIYLA İLGİLİ BİR FİKRİM YOK BANA BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ LÜTFEN DÜZ MEMURLUK SONRASINDA DA YÜKSEK LİSANS YAPIP ÜNİVERSİTEDE ÖĞRETİM ÜYESİ OLMAK İSTİYORUM O YÜZDEN ÖZELLİKLE CEVAP İSTİYORUM LÜTFEN. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  Reply
  • admin Post author

   Düz memurluk kadroları diye bahsettiğiniz B grubu kadroları kazandıktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimini dışarıdan yapabilirsiniz. Ancak memurluğunuzu kullanarak direk geçiş gibi bir durum olmaz. Akademik kadrolar için ALES ve İngilizce puanınızla yeniden atanmalısınız.

   Merak ettiğiniz diğer konuları çekinmeden sorabilirsiniz.

   Reply
 11. vedat kerem

  merhaba benim sorum şu ben Trakya üniversitesi 3.cü sınıf maliye bölümünü okuyorum.Şu an ileri derece ingilizce biliyorum ing’den yana sıkıntım yok,anlayamadıgım şu ki maliye bölümüyüm direkt maliye bölümünden yüksek lisans yapamaz mıyım ve kaç sene sürüyor ve bilim sınavında jüri basvurdugun üniversitenin akademisyenlerinden mi oluşuyor ki böyleyse her üniversite kendi elemanını(mezununu) kayırmaz mı ?

  Reply
  • admin Post author

   Yüksek Lisans’a girmeniz zor olmayacaktır. ALES ve İngilizce puanınız olmalı. İngilizce biliyor olabilirsiniz ama bunu ÖSYM’nin yaptığı YDS sınavına girerek ispatlamalısınız. Okul bittikten sonra hemen Yüksek Lisans’a başlayabilir, bundan sonra açılacak araştırma görevlisi kadrolarına başvurabilirsiniz. Hocaların kayırma durumu olabilir ama hem akademik bilgi olarak hem de İngilizce bilgisi olarak iyi derecede olan birisini hiçbir hoca kaçırmak istemeyecektir. Yine de birilerinin kayırılacağı endişesini duyuyorsanız, bu süreçlere kendi üniversitenizde devam edebilirsiniz. Bu şekilde sizi tanıyan hocalarınızın sizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz.

   Reply
 12. bilge

  slm hocam.ben kamu yönetimi mezunuyum işletme tezsiz yüksek lisansa başladım fakat farklı bı alanda yanı radyo tv sınema alanında da yuksek yapıp o bölümde okulda akademisyen olarak kalmayı düşünüorum bu mümkünmüdür acaba…

  Reply
 13. bilge akbaba

  slm hocam ben kamu yönetimi mezunuyum ve işletme üzerine tezsiz yukseklısansa başladım.fakat ben farklı bı bolumden de yanı radyo tv sinema bölümünde yükseklisans yapıp okulda kalmak istiyorum bu mümkünmüdür acaba

  Reply
  • admin Post author

   O bölümden alınan kadrolarda lisans okuma şartı değil de yüksek lisans yapıyor olma şartı bulunuyorsa okulda kalabilirsiniz.

   Reply
 14. şafak

  Merhaba hocam…ben işletme 4.sınıf öğrencisiyim bu sene inşallah okulum bitiyor.kafam çok karışık.öğretim görevlisi olmak istiyorum öncelikle ne yapmalıyım alese mi girmeliyim ve ales ne zaman yapılıyor ne soruluyor biraz aydınlatır mısınız şimdiden teşekkürler….

  Reply
  • admin Post author

   ALES ile ilgili detaylı bilgiyi buradan veremem. Türkçe ve Matematik soruluyor. ÖSYM’nin sitesinden çıkmış sorulara bakıp fikir sahibi olabilirsiniz. Öğretim görevlisi derken, sanırım araştırma görevlisi ya da öğretim üyesi demek istediniz. Araştırma görevlisi olma süreçlerini sitemizde önceki yazılarımızda anlattık. Özet geçersek; İngilizce puanınız olmalı (en az 50), ALES puanınız olmalı (en az 55) ve ortalamanız en az 2.50 üzerinde olmalı. Okul bittikten sonra başta kendi üniversiteniz olmak üzere Yüksek Lisans alımlarına başvurabilirsiniz. Zaten Yüksek Lisans başladıktan sonra işin içine girersiniz ve her şey çorap söküğü gibi gelir.

   Reply
   • mevlüt akar

    merhabalar yorumda ”ortalamanız en az 2.50 olmalı” die yazmışsınız ancak ben kendi durumum yüzünden bu konuda üniversitemin öyp kordinatörlüğüne sorduğumda başwurmak için herhangi bir okul ortalaması barajının bulunmadığını benim2.30 ortalama ile başwurabileceğimi söylemişlerdi bir yanlışlık olabilirmi?

    Reply
 15. OĞUZALTAY

  merhaba ben Amerikada uluslarası işletme bölümünü bitirdim,burada GMAT Ve TOEFL sınavlarına girsem bu sınav sonuçları Türkiyede Ales ve Yabancı dil sınavına denk mi? Türkiyede Yüksek Lisans ve Araştırma Görevliliğine başvurabilir miyim bu sınav sonuçları?,lütden yardımcı olursanız sevinirim.

  Reply
 16. safa cinar

  Merhabalar. Ben Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Öğretmenliği mezunuyum. Eğitim fakültesinden öğretim hayatıma devam edip Öğretim Üyesi olmak istiyorum. Bu mümkün müdür? Detaylı bilgiye nasıl ulaşabilirim.? Bir de y.lisansı bitirdikten sonra araştırma görevlisi olmak için başvurduğumda lisans ortalamasına mı bakılır yoksa Y. lisansa mı bakılır?

  Reply
 17. tugba

  Merhaba , hukuk fakultesi son sınıf ögrencisiyim.yds puanim 72.5 . Temmuz ayi atamalarinda istedigim alanda kadro olmasi halinde öypdan tercih yapmak istiyorum. Sorum şudur ki öyp dışında universitenin araştırma görevlisi alması gibi birşey oluyormu?Eger var ise hangisi daha avantajlı. Birde yüksek lisansımı başlattığım üniversite dışında başka üniversiteye atanma durumunda yüksek lisansın başka bir universitede yapılıyor olması sorun mudur ? Temmuz atama sonuçlarını beklerken yüksek lisansımı baslatabilirmiyim? Cevabınızı ilgiyle bekliyor şimdiden teşekkür ediyorum.

  Reply
  • Asistan Post author

   Cari usül dediğimiz yöntemle alımlar yapılmaktadır. Şu linkten bilgi alabilirsiniz: http://www.arastirmagorevlisi.com/arastirma-gorevlisi-ilanlari-nasil-takip-edilir.html

   Yüksek lisansınızı yaptığınız üniversiteden farklı bir üniversiteye atanırsanız sorun olmaz. Ders dönemi için veya eğitiminizin tamamını tamamlamak için izin alabilirsiniz. Yakın bir yer olursa izin alıp derslere gidip gelebilirsiniz.

   Yüksek lisansa kayıt yaptırırsanız, “yüksek lisans yapıyor olmak” şartlı olan kadrolara da başvurabilirsiniz. Aksi takdirde yalnızca “lisans mezunu olmak” şartlı kadrolara başvurabilirsiniz.

   Reply
   • aslan

    Merhaba ben mutercim tercumanlik mezunuyum, inglizce. Lisans Puanim 87, ales 82.2 geldi, yds girecegim eylulde.. Ayni zmanda formasyonm var kpss girecegim temmuzda fakat gecen sene cok dusuk aldim. Ing ogretmenligi ya da arastrma gorevliligi, okutman vs devam etmek istiyorum. Adnan menderes uni ‘de mutercm tercumanlk bolumu yok, arastrma gorevlisi olamaz mym? 2007 mezunuyum alan bilgisi konusunda biraz hamladigm icn ing ogretmeni olarak yuksek okullarda uni’de calismak istiyorum, nasil basvurup hangi puanlari almaliym? Ilan yoksa kendim gidip basvuru yapsam nasi olur 🙂 cok soru sordm biliyorum ama benm de kafam karisik. Bebegim yeni 1 yasni gecti kariyeri askiya almistm… Simdiden tsk edRm.

    Reply
 18. halit

  Merhaba, İngilizcede min alınması gereken puan 50 mididr? yoksa bu şartı ilgili a.b.d. daha aşağı çekme olasılığı varmıdır? bir diğer sorum ise araştırma görevlisi ile öğretim görevlisi arasında özlük hakları açısından bir fark varmıdır? son sorum ise kadro ve derece meselesi, kimi araştırma görevlisi kadrosu 4/1 kimisi 5/1. acaba bu farklılıkların nedeni nedir? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. iyi çalışmalar

  Reply
  • Asistan Post author

   İngilizce’den en az 50 alınması gerekiyor.

   Arş. Gör. ile Öğr. Gör. arasında özlük hakları olarak çok fark yok. İkisi de aynı maaşı alır. Arş. Gör. derse girmez, Öğr. Gör. belli bir saat derse girmek zorundadır. Arş. Gör. yüksek lisans ve doktora yapmak zorundadır, Öğr. Gör. yapmasa da olur.

   Kadro derecesi konusunda net bilgiye sahip değilim ancak bildiğim kadarıyla 4/1 açıldığı zaman belli bir süre görev yapmış olmak gerekiyor diye duymuştum. Ya da işte kademe ve derece artıracak şartları haiz olman gerekiyor. Yine de daha detaylı bilgi için araştırmaya devam edin bence.

   Reply
 19. Tuğçe

  Merhaba,
  Ben ön lisans (lojistik) mezunuyum. Ancak şu an çalışmam gerektiği için örgün olarak öğretim hayatıma devam edemiyorum. Bu yüzden lisans eğitimime de açık öğretim işletme bölümünden devam ediyorum.. Araştırma görevlisi olma imkanım var mı? Eğer böyle bir imkanım varsa da yurt dışında ikamet etmiş olmak ya da yurt dışında dil eğitimi almış olma şartı mı aranıyor? Ve şu an lojistik sektöründe çalışıyor olmamın bana yüksek lisansta faydası olabilir mi? İlginiz için teşekkür ederim.

  Reply
  • Asistan Post author

   Araştırma görevlisi olabilirsiniz. Bunun için yurtdışında ikamet etme zorunluluğu yok. YDS, TOEFL, IELTS gibi sınavlarla İngilizce bildiğinizi kanıtlamanız yeterli. İş tecrübeniz başvurduğunuz fakültenin ihtiyacına göre işe yarayabilir veya yaramayabilir. Siz yine de iş tecrübenizi başvurularınızda belirtin.

   Reply
 20. Yusuf Ekinci

  Merhaba Hocam Ben Din kültürü 4. Sınıf Ogrencisiyim. Yüksek Lisans yapmak istiyorum. ben hem ogretmenlik yapıp hem yüksek lisans yapabilirmiyim ? ayrıca kac yıl arastırma görevlisi kalıp yardımcı doçent olabiliyorum ?

  Reply
  • Asistan Post author

   Öğretmenlik yaparken yüksek lisans yapabilirsiniz. Yrd. Doç. olmak için doktorayı bitirmeniz gerekir. Doktoraya başlamak için de yüksek lisansı bitirmeniz gerekir. 2 yıl yüksek lisans ve 4 sene doktora eğitiminin sürdüğünü varsayarsak, eğitiminizi bu süreler içinde bitirdiğinizde 6 yıl içinde Yrd. Doç. olabilirsiniz.

   Reply
 21. sercan

  merhaba ben araştırma görevlisi olarak 50/d kadrosu ile yeni atandım. ancak bu kadro açıktan alım olduğu için ve üniversitemde doktora programı olmadıgı için yüksek lisans bitince kadromun düşeceği söyleniyor.
  doktora programı açılması halinde de doktora bitiminde kadromun düşeceğini biliyordum zaten.
  benim sorum şu:
  —-> benim kadrolar arası geçiş imkanı kullanarak (ki öyle bir imkan var ise); il gıda tarım bakanlıklarına, ilçe müdürlüklerine vs teknik kadroya mühendis olarak geçebilme durumum söz konusu mu ? daha önce bir hocam yine benzer şekilde geçiş yapmıştı ancak nasıl olduğunu ögrenemedim. bu konuda bilgi verirseniz sevinirim
  teşekkür ederim.

  Reply
  • Asistan Post author

   Mevcut kadronuzda 2 yıl çalışmalısınız. 2 yıl dolduktan sonra idareden muvafakat isteyip, gideceğiniz kurumu ayarlamalısınız. Gideceğiniz yer hazır olursa, üniversite yönetimi de sizin gitmenize onay verirse kuruma geçiş yapabilirsiniz. Aksi takdirde başka türlü bir geçiş yolu yoktur.

   Reply
 22. narin

  Cari usulde alimlarda yuksek lisans yapiyor olma sarti araniyor; yuksrk lisans da uzatmis olsak derslerden kalmis olsak bu bir sorun teskil eder mi?

  Reply
  • Asistan Post author

   Yüksek lisans programlarından birinde olmanız yeterlidir. Öğrenci belgesi alabiliyorsanız sorun yok 🙂

   Reply
 23. Burak

  Merhabalar. Ben önlisans turizm mezunuyum, açıktan lisans işletmeye tamamladım. Araştırma görevlisi olmaya karar verdim ama lisans puanım düşük o yüzden yeniden açıköğretim konaklama yönetimine tamamlamaya başladım(3. sınıf). Size 2 sorum olacak. Yüksek lisans yapmak için okulumun bitmesini beklemeli miyim? Lisede yabancı dil mezunuyum. Turizmde yükseklisans için aleste hangi bölümden çözmem gerekiyor?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Reply
  • Asistan Post author

   Eğer okuduğunuz alandan yüksek lisans yapacaksanız bitmesini beklemelisiniz. Bitirdiğiniz alandan yapmak isterseniz, diploma notunuz uygunsa yapabilirsiniz.
   Turizm için Eşit Ağırlık çözmelisiniz. Sözel-1, Sayısal-1 ve Sayısal-2 testleri Eşit Ağırlıktır.

   Reply
 24. cansu

  araştırma görevlisi olmak istiyorum yüksek lisans yapıyor olmamın bana bir faydası olur mu ? illa öyp ile mi atanılır ilanları takip ederekte olabilir miyim? bide bu ilanla araştırma görevlisi olmak için ayrıca mülakat yapıyorlar mı?

  Reply
  • Asistan Post author

   “Yüksek lisans yapıyor olmak” şartlı kadrolara başvurabilirsiniz, bu faydası vardır. İlla ÖYP ile atanmanız gerekmez. Akademik Kadro İlanları’nı YÖK’ün web sayfasından takip edebilirsiniz. Mülakat başvurduğunuz üniversiteye göre değişir. Sınav yapan var, mülakat yapan var, ikisini birden yapan var.

   Reply
 25. Hasan

  Merhaba. Yabancı uyruklu öğrencilerin araştırma görevlisi olma imkanı var mı? Ben şimdi İstanbul Üniversitesinde doktora yapıyorum. Benim de araştırma görevlisi kadrosuna başvurmam mümkün mü?

  Reply
  • Asistan Post author

   Kadro ilanlarında “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak” ibaresi var diye biliyorum.

   Reply
 26. derya

  öğretim görevlisi ve araştırma görevlsi arasında fark yok demişsiniz;maaş olarak konum olarak fark yok öyle mi peki derslere giren öğretm görevlisi bunun için herhangi bir formasyon almış olması geekiyor mu ya da buna kim karar veryor.üniversiteler tAtil olduğunda araştırma görevlisi ya da öğretim görevlisini de tatil oluyor mu yoksa normal memur gibi yıllık izinleri mi oluyor.

  Reply
  • Asistan Post author

   Derslere girmek için formasyon almış olmak gerekmez.
   Araştırma görevlisi üniversite tatil olduğuna tatile girmez. Yalnızca yıllık izin ve akademik izinlerini kullanabilir. Ama öğretim görevlisi bu hususta daha rahattır.

   Reply
 27. melek

  ben eğitim fakültesi 3, sınıf öğrencisiyim kendi okuduğum üniversite dışında başka üniversiteye araştırma görevlisi olarak meslek yüksek okuluna başvuru yapa bilmem için ne yapmam gerekir .

  Reply
  • Asistan Post author

   Meslek yüksekokulunda araştırma görevlisi olmaz. Başvuru yapabilmek için öncelikle mezun olmanız gerekir.

   Reply
 28. Büşra

  Merhaba.. ben metalurji ve malzeme mühendisliği bölümü öğrencisiyim.. 3.sınıfta alese ve dil sınavına girip yeterli puan aldıgım taktirde 4.sınıfta hem araştırma görevlisi hem 4.sınıf öğrencisi olabilme imkanı varmı.. mezun olmak gerekiyor mu?

  Reply
 29. hanife

  merhabalar
  ben okul öncesi öğretmenliği mezunuyum 2012-2013 de atandım çalışıyorum kendi alanımda yada zihinsel engellilerle ilgili bir alandan yüksek lisans yapmak istiyorum girmem gereken sınavlar almam gereken puanlar nelerdir şimdiden teşekkürler

  Reply
  • Asistan Post author

   ALES ve İngilizce sınavlarına girmeniz gerekir. Almanız gereken puanlar başvuracağınız üniversitelere göre değişir. Alt sınırlar; ALES için 70, İngilizce için 50’dir.

   Reply
 30. Esra

  ÖĞRETİM ÜYESİ DIŞINDAKİ ÖĞRETİM ELEMANI KADROLARINA NAKLEN VEYA AÇIKTAN YAPILACAK ATAMALAR hakkında bilgi istiyorum sizden. Yök’ün yayınladığı bir ilana başvuracağım. Fakat nasip olur da gidersem üniversitede yüksek lisans yapabileceğim bir bölüm yok. Bu durumda sistem nasıl işler?
  Mesela bu üniversitede göreve başlarsam master yapmak için başka okula gitmem gerekecek ve işin içine zorulu hizmet girecek. Diyelim ki göreve başladım, master yapmayı 1 sene sonraya erteleme şansım var mı? Açıktan yapılan atamayla atanıp, orada göreve başlayıp sonrasında öypye başvuru yapmak var aklımda. Zorunlu hizmete tabii olmak, senet işleriyle uğraşmak istemiyorum.
  Şimdiden teşekkürler
  Kolaylıklar

  Reply
  • Asistan Post author

   Yakın bir üniversiteye yüksek lisansa giderseniz git-gel yaparak zorunlu hizmetten kurtulursunuz. Yüksek lisansa bir sene geç başlamak istiyorsanız bunu atandığınız üniversitenin yönetimiyle görüşmeniz gerekir. Teknik olarak mümkün.

   Reply
 31. Seda

  merhaba,iktisat okuyorum ve ikinci sınıftayım şuan.Araştırma görevlisi olarak başlayıp akademik kariyer yapmak istiyorum.Yazılanları okuyorum araştırıyorum ama tecrübe olmayınca soru işareti çok oluyor.Mezun olana kadar nelere dikkat etmeliyim?

  Reply
  • Asistan Post author

   Derslerine iyi çalış iyi öğren. Ortalamanı yüksek tut. ALES ve İngilizce’ye çalış. Bunları yaptığın takdirde okulunu bitirdiğinde atanman çok kolaylaşır.

   Reply
 32. Yusuf DEMİR

  Merhabalar. Ben Pamukkale Üniversitesi’nde Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi bölümünde yüksek lisansımı yapıyorum. Sorum şu, yök akademik ilanlar sayfasında yayınlanmış araştırma görevlisi kadrolarından birine başvurmak istiyorum. Fakat başvurmamak istediğim yer Gedik Üniversitesi, sanırım vakıf üniversitesi.. Vakıf ve devlet üniversitelerinde kadro almak açısından ne gibi farklar vardır? İnternette de yeterli bilgi yok. Teşekkürler…

  Reply
  • Asistan Post author

   Pek fark yok. Sanırım maaş konusu farklılık gösterebiliyor. Onun dışında her şey aynı diye biliyorum. Şartlar biraz ağır olabilir, fazla iş yükü düşebilir belki.

   Reply
 33. Sinan

  Öğretim elamanı olmak için araştırma görevlisi olmak için istenilen şartları sağlıyor olmamız mı gerekiyor? Farklı olarak öğretim elemanı olunca y lisans ve doktora yapmaya gerek yok ama aynı zamanda araştırma görevlisi gibi yükselemiyoruz? Böyle midir hocam bununla ilgili araştırma gör. öğretim ele. farkını anlatan bi makale yazmanın mümkün mü veya linkini göndermeniz. Teşekkür ettim

  Reply
 34. Rıdvan Türk

  Merhabalar. 3. Sınıf hukuk fakültesi öğrencisiyim. Yüksek lisansımı sosyoloji veya siyaset bilimi alanında başlatmak istiyorum, yani hukuk dışında ve daha sonra seçriğim o bölümde araştırma görevlisi olmak istiyorum. Bu mümkün mü, bunun için bilindik zorluklar var mı? ÖYP ile mi bu mümkün. Teşekkür ederim

  Reply
  • samet

   O alanda yüksek lisans yaparsanız olur. Ancak bilimsel hazırlık alırsınız. Yani y.lisans yapacağınız alanın temel derslerini verirler size.

   Reply
 35. Firat1905

  Merhabalar,
  Ben uluslararası ticaret mezunuyum ve ortalamam çok düşük sadece 2.01 , şuanda halkla ilişkiler bölümünde yüksek lisans yapmaktayım ortalamam çok iyi gidiyor. araştırma görevlisi veya öğretim görevlisi olmak istediğim zaman lisans ortalamama göre mi değerlendirilecem yoksa yüksek lisan ortalamama göre mi? Eğer lisans ise başvurma şansım var mı? Bir de halkala ilişkiler alanından tercih yapabiliyor muyum? Ayrıca Uluslararası ticaret bölümüyle ilgili uzun süre iş tecrübem var bunun da etkisi var mı?
  cevaplaya bilirseniz çok sevinirim , teşekkürler.

  Reply
  • samet

   başvurduğunuz yer lisans mezuniyeti arıyorsa tabiki lisans ortalamanız önemli. ancak y.lisans yapıyor/yapmış olma şartı varsa o zaman üniversiteyle bi konuşun derim

   Reply
 36. coğrafyacı

  slm hocam ben coğrafya üçüncü sınıf öğrencisiyim hededimde araştırma görevlisi olmak var ama ortalamam şimdi 2.40 civarında ama ingilizcem iyi ve bu iki sene içinde çok geliştirmeyi düşünüyorum benim sorum şu olacak hocam iki sene içinde ortalamamı 2.70 civarına çıkartırsam ve dil sınavına girip ve alese de girip iyi puanlar alırsam şansım ne derecede olur daha doğrusu bu sınavlara girip çıktıkdan sonra allah nasip ederse hemen herhangi bir üniversitenin açtığı alanıma bağlı araştırma görevlisi ilanına başvurup kazanabilecek miyim şimdiden teşekkür ederim hocam inş yazımı görürsünüz iyi günlerrrr

  Reply
 37. sinavlar

  Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler. YOK akademik kadrolarinda belirtilen sinavlara yonelik bir baslik bulamadigim icin buradan yaziyorum. Bilgi edinmek istedigim konu PDR alanindaki sinavlarda daha onceden ne tarz sorular soruldugu ve sinavlarin kapsami. Bilgisi olan varsa ve paylasimda bulunursa cok sevinirim. Tesekkurler.

  Reply
 38. Kerim Zengin

  Merhaba, Kamu Yönetimi okuyorum. Uluslararası ilişkilere ilgim var. Uluslararası ilişkiler alanında araştırma görevlisi olmak istiyorum. Nasıl olabilirim?

  Reply
  • samet

   uluslararası ilişkilerde yüksek lisansa başlayarak olabilirsiniz. ya da kamu yön. bölümü mezunlarını kabul eden ul.ilişkiler kadrolarına başvurabilirsiniz mezun olduktan sonra. ales ve dil çalışmalarına başlayın ve ul. ilişkilerdeki temel kitapları okuyun derim. kolay gelsin.

   Reply
 39. Neslihan

  Mimarlik birinci sinif ogrencisiyim.ogretim gorevlisi olmak istiyorum bunun icin simdiden ne yapmaliyim nasil yollar izleyecegim?yuksek lisansim yapma zorunlulugum var mi varsa okudugum universiteden daha yuksek bir universitede yapmak icin neler yapmam gerekir ?cevap verdiginiz icin tesekkur ederim 🙂

  Reply
  • samet

   öğr. görevliliği için yüksek lisans mezunu olmalısınız. iyi bir yer için en önemlisi ales ve dil puanınız. alan bilginiz de iyiyse fazla zorlanmazsınız.

   Reply
 40. SİBEL NUR

  öncelikle selamlar; ben şuan yüksek lisans (tezli) öğrencisiyim ALES : 72.7 YDS sınavına hazırlanıyorum Araştırma Görevlisi olmak için ÖYP ‘ ye girmeliyim? şartları biliyorum ama sonraki süreçte ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Beni bilgilendirirseniz sevinirim. saygılarla..

  Reply
  • gul

   slmlar ben okul öncesi öğretmenliği mezunuyum mayısa alese gircem yüksek lisans düşünüyorum yalnız yds ye başvurmadım öyp için sonbaharda girsem kabul edilirmi tşkler

   Reply
  • samet

   normal arş. gör. kadrolarıyla öyp kadroları farklı. yök’ün akademik kadro ilanları sayfasından normal kadroları takip edip başvurabilirsiniz. öyp için alımların başlamasını beklemeniz gerekir.

   Reply
 41. gül

  şimdi yorumları okudum aklıma bişey takıldı. yüksek lisans yapmak için dil şartı var mı yoksa yüksek lisansı yap ama onu bitirip arastırma görevlisi olmak isteyince mi yds isteniyo yanı su an ben sadece yuksek lısans yapmak ıstesem arastrma gorevlısı olmak ıcın bu yuksek lısansı yaparken dıl sınavına hazırlanıp bitirince ydsye gırsem olabılırmı bu??

  Reply
 42. dılara

  Merhaba,

  Lisans bölümü: ingilizce isletme
  Mezuniyet Ortalamasi: 3.33
  Ales: 68
  IELTS 6.5

  Şu an burslu olarak yurtdışında yüksek lisans programında öğrenciyim.

  Yüksek lisansım bittiğinde araştırma görevlisi olarak akademik kariyerime başlayabilir miyim? Yök aracılığı ile mi başvuruyoruz yoksa tek tek üniversite üniversite mi? Başvuru süreci hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

  Araştırma görevlisi derslere girme hakkına sahip midir?

  Reply
 43. Necla karaca

  Araştırma görevlisi olabilmek için yaş sınırı nedir.ben fizik tedavi ve rehabilitasyon 3. Sınıf öğrencisiyim.bu benim ikinci üniversitem.not ortalamam 3.5..Ales hiç mi umut yok!!
  ve yds ile ilgili problem yok.Ama yaş 37..

  Reply
 44. meltem

  iyi günler benim bir sorum olacaktı.
  4 yıllık okuduğum bölümü bitirdikten sonra yüksek lisans ve doktora yapmayı planlıyorum.yüksek lisans ve doktora yaparken aynı zamanda öğretim görevlisi olunuyor mu yoksa öğretim görevlisi olmak isteğe göre mi değişiyor.bir de öğretim görevlisi olmak yada doçent olmak için bir yaş sınırı var mıdır?

  iyi günler

  Reply
 45. mahmut öner

  merhaba hocam ben lisans maliye mezunuyum. not ortalamam 2.42 alese daha girmedim. OYP den öğretim görevlisi alıyorlar mı yoksa sadece arş. gör. ve öğretim üyesini mi alıyorlar. su an bir üniversitede memurum. nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz. işe nereden başlayacağımı bilmiyorum doğrusu.

  Reply
 46. tuncay

  merhaba, istanbul üniversitesinde yüksek lisans yapmaktayım. Yüksek lisansa girerken okulun yaptığı ingilizce sınavına girdim. İstanbul üniversitesi araştırma görevlisi için kadro açtığında, yds dengi olarak bu ingilizce sınavını kabul ederler mi?

  Reply
 47. Gökhan

  merhaba,ben şu an viyanada FİNANS alanında yüksek lisans yapıyorum.Yabancı dilim almanaca.Alese veya Yds ye almanca sınavından girerek akademik personel olma olanağım bulunuyor mu?

  Reply
 48. sinan

  mrblar.

  ben sinan.almanyada makina mühendisliği yüksek lisans yaptım..DSH-2 /C2 sevıyesınde almanca kurs diplomam var.

  sitelerde ilk araştırdığımda denkliğini bulmuştum bu sınavın ve notumda 95 e tekabül ediyordu.ama şimdi ya değiştirmişler yada yanlış yere bakıyorum. bu sınavın denkliğini bulamıyorum.sadece ismini hatırlamadığım tek almanca dil sınav için denklik veriyorlar.

  bi değişiklik oldu haberimizmi yok. yardımcı olursanız sevinirim.

  iyi günler

  Reply
 49. hasan T.

  Sayın Yetkililer;
  Tüm sayfa ve yorumları okudum ama bir konuda tan bir cevap alamadım. lütfen bu soruma biliyorsanız kesin bir cevap verir misiniz. Sorum şu: Ben ilahiyat mezunuyum ve arapça dil sınavından 50 ve üstü alabilecek durumum var. Acaba araştırma görevliliği için tek dil İngilizce mi, yoksa benim içim arapça puanımla da bu kadrolara atanabilir miyim. teşekkürler şimdiden.

  Reply
 50. olcay t

  Polis Meslek Yüksek okulunda okudum sonrasında güvenlik bilimleri lisans tamamlama programı sonrasında mezun oldum. Araştırma görevlisi olabilir miyim.

  Reply
 51. nilay

  merhaba lisans işletme mezunuyum .y lisansa başlicam ..araştırma görevlisi olmak istiyorum.. öyp de yabancı dil şart değil sonrasında geliştirmek lazım yalnız.araştırma görevlisi olabilmek için y.lisansı tezli mi yapmak gerekiyor böyle bir şart var mıdır?tşekkürler.

  Reply
 52. tugce

  Merhaba ben almanyada yaşıyorum doçent olmak için burda üniversite dahil kaç yıl okumak gerekiyor .Araştırıyorum eğer olursa geç olsada doçent olmak istiyorum , ben evlenip geldim onun için bilmiyorum lütfen bilgi verirmisiniz. Hoşçakalin

  Reply
 53. kader

  Merhaba ben sınıf öğretmenliği mezunuyum. Henüz mezun oldum ve direk öyp ye girmek istiyorum. Ortalamam 3, dil 75, ales 82. İyi de denemez kötü de :/ bu puanlarla bi uni de öyp kadrosuna girme şansım ne kadar acaba? Şimdi hedefim alesten 95 almak. Bu durumda işler nasıl değişir yine de bi etkisi olmaz mi yoksa. Alanimla ilgili hicbi faaliyete de katılmadım üstelik. Ne yapmalıyım bu durumda. Cari alımlarla ilgili yazınızı da okudum ama tam olarak anlamadim. Önceden bildiğim kadarıyla ödenek durumu olmuyor. Altı yıl para almadan öğrenci olarak sürdürmek çok zor. Ne yapabilirim bu durumda yazarsanız sevinirim

  Reply
 54. pelin

  Merhaba ben almanca öğretmenliği okuyorum mezun olduktan sonra eğitim yönetimi ya da eğitim programları gibi alanlara başvurup araştırma görevlisi olmak istiyorum fakat yds’ye almancadan girmemin bir dezavantajı var mı? benim almancam daha iyi. Almanca puanımla da eğitim bilimleriyle ilgili bi alanda araştırma görevlisi olarak başvurabilir miyim?

  Reply
 55. özgür

  araştırma görevlisi ile öğretim görevlisi arasındaki farkları söyliyebilirmisiniz.
  hangisi daha avantajlıdır.
  araştırma görevliliğinde 50/D ile 33/a arasındaki farklar nelerdir.
  araştırma gerevlisi olunduktan sonra ne gibi şartları yerine getirilmeli
  aratştırma görerevlisi olunduktan sonra doktorayı tamamlansa bile üniversitenin kadro açması ve sonuç olarak yrd doç. ünvanını mı alıyoruz.
  kadro açmalarda ahbablık ilişkisi olduğu söyleniyor doğrumu .
  SAYGILAR…

  Reply
 56. Emine

  Slm ben sosyal bilgiler öğretmeni mezunuyum. Araştırma görevlisi olmak istiyorum. Bunun için geçirmem gereken aşamalar nedir bilgilendirirseniz sevinirim. İngilizce şart mi. Ve hangi alanlarda araştırma görevlisi olabilirim. Harran üni. İngilizce istemiyormuş bu doğru mu. Lütfen aydınlatırsaniz sevinirim

  Reply
 57. nukhet

  üniversitede araştırma görevlisi olmak için yüksek lisansı bitirmek şartmı yoksa yüksek lisans yaparkende araştırma görevlisi olunurmu?

  Reply
 58. Gülşah

  merhaba bir sorum olacak ben sakarya meslek yüksekokulunda iki yıllık işletme yönetimi okuyorum öğretim görevlisi olmam mümkün mu yani demem o ki öğretim görevlisi olmak için 4 yıllık bir Üniversite bitirmek şart mı

  Reply
 59. ugur canikli

  merhaba iyi calismalar.
  ben isletme lisans mezunuyum.not ortalamasi 2.55 .bu dusuk ortalamaya ragmen ales ve dil puanindan makul puanlar alirsam aras. gor .olma durumum olabilir mi ? taban puanlar kacta kapayitor genelde ?

  Reply
 60. gokcn

  mrb ben uluslararası ılıskıler 4. sınıf ogrencısıyım bu yılkı ales sınavına gırıp seneye olcak olan dıl sınavından sonra okulum bıter bıtmez arastırma gorevlılıgıne basvuruda bulunacagım sorum yuksek lısans yapmamıın zorunlu olup olmadıgı konusunda.yanı ben yuksek lısans yapmadan da ales, yabancı dıl ve okul ortalamamla ogretım uyelıgıne gırebılırmıyım eger zorunluysa ogretım uyelıgımle bırlıkte bulundugum okulda yuksek lısansımıda tamamlayabılırmıyım sımdıden tessekurler.

  Reply
 61. fatih

  Merhaba benim ielts denkliği kaldırılmadan önce ielts puanım var süreside devam etmekte. Ben onunla cari usülden asistanlığa başvurabilirmiyim

  Reply
 62. manyaaak

  merhaba ben gıda mühendisliği mezunuyum ortalamam düşük ama beslenme ve diyetetik bölümüne yüksek lisans başvurusunda bulunacağım sorum şu yüksek lisansın ilk yılını tamamladığımda öyp programına başvurursam beslenme ve diyetetik ortalamam mı dikkate alınır yoksa lisans not ortalamam mı çünkü ben beslenme ve diyetetik bölümünde araştırma görevlisi olmak istiyorum ilginiz iin şimdiden teşekkürler.

  Reply
 63. Ozan

  Merhabalar ben Uluslararası İlişkiler 3.sinif öğrencisiyim bu yıl alese girmek istiyorum. Fakat yüksek lisans tercihim siyaset Bilimi üzerinden olacak ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olur musunuz? ekstradan birşey yapmam gerekiyor mu?

  Reply
 64. Flora

  İyi gunler, ben azeri uyrukluyum ve esim turk, tc vatandasi olmama 2 sene var daha. Tezli yuksek lisans yapmak istiyorum ve umuyorum ki o zamana kadar vatandaslik alirim. Arastirma gorevlisi ola bilirmiyim sonra? Thanks in advance 🙂

  Reply
 65. İsmet

  Merhaba, ben son sınıf İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesi öğrencisiyim, okulumu bitirince yüksek lisansımı sosyoloji alanında başlatıp sosyoloji bölümünde araştırma görevlisi olmak istiyorum, böyle bir geçişin örneği var mı biliyor musunuz? Bizim açımızdan örnek ve yol gösterici bulmak zor oluyor, acaba yapmak istediğim mümkün mü?

  Reply
 66. mahmut

  Mrb.. Ben Arap Dili ve Belagatı alanında YL yapmayı düşünüyom…Daha sonra araştırma göre. olmak istiyorum. biliyorum yabancı dil şartı var. Ama bu yabancı dil illa ingilizce mi olmalı, yoksa arapçadan da gireblir miyim?

  Reply
  • makise kurisu

   arapça dan gireceksin. programa göre istenen dil değişir. istediğin okulun web sitesinde daha ayrıntılı açıklama bulabilirsin.

   Reply
 67. Yusuf

  Lisansım Elektrik-Elektronik Mühendisliği, yüksek lisansım(tezsiz) Siyaset Bilimi. Siyaset Bilimi alanında araştırma görevlisi olabilir miyim? Yüksek lisans ya da doktoranın siyaset bilimi olması yeterli olur mu?

  Reply
 68. veli

  mrb ben ingilizce işletme 2.sınıfım lisans mezunları araştırma görevlisi olabilir mi bunun ne yapmam gerekir şimdiden tavsiyeleriniz

  Reply
 69. fatih

  sayın admın ben işletme mezunuyum suan kurumsal iletişim tezsız yuksek lısansı kazandım kafamda soru ısaretlerını cevaplarsanız ck memnun olurum simdiden tşk ederım
  1- herhangı bır unıversıtesının myo bolumlerınde gorev alabılırmıyım
  2-akademık karıyer yapabılırmıyım
  3-mezun oldugum bolum ile hangı alanlarda gorev alabılırım
  4-tezsız yuksek lısan ile unıvlerde öğretım gorevlısı, okutman, uzman yada araştırma gorevlısı olabılırmıyım
  lutfen acıl cevap

  Reply
 70. Tugba

  Mrh ben fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünden mezunum. yüksek lisansimi tip fakültesi anatomi anabilim dalinda yapip bitirdim. arastirma görevlisi olmak istiyorum. 2014 Ales 84 aldim. fakat yds(üds) sinavina 2008de girmistim. O zamanki puanim gecerli sayilir mi? Tesekkurler…

  Reply
 71. ebru

  merhabalar. ilkögretım matematik öğretmenliği mezunuyum .bu yıl kpssye hazırlanıyorum,ılerıde meb de calısmak ıstıyorum fakat bır yandan meslegımde ılerlemek ıstıyorum. matematık dısında bana meb de faydası dokunacak olan alanlar hakkında bılgı verebılırmısınız? Mesela egıtım bılımlerı uzerıne, ozel egıtım uzerıne yuksek lısans yapmak ıstesem bellı bır yds puanı gereklımı? atanmadan once yuksek lısansa basvurmam ,yuksek lısansa basvurdugum sehırde kalmamı saglarmı?

  Reply
 72. Eray

  Mezun olalı 10 yıl oldu.akademik kariyer için hala bir fırsatım varmıdır acaba.sizin tavsiyeniz ne olur.

  Reply
 73. Berk Kavas

  Merhaba,

  Hocam ben Amerika’da yuksek lisans ve doktorami yaptiktan sonra TR’ye geri donup akademik kariyerime devam etmek istiyorum.

  Sizden bu konularla ilgili de bilgi alabilir miyim?

  Sevgiler

  Reply
 74. ays

  Merhabalar ingilizce ogretmenligi son sinif ogrencisiyim not ortalamam 3e yakin universitede kalmak icin seceneklerim nelerdir ya da izlemem gereken yollar nelerdir? Tezsiz yuksek lisans yapmis olsam bile ales yds gibi sinavlara girme sartim var mi? Kafam cok karisik yardimci olursaniz sevinirim.tesekkurler

  Reply
 75. mustafa

  ya bütün bunlar teferruat arkadaşlar ,,bakın ögrenim görevlilerinin cocukları akrabaları hep ögretim görevlisi herkes bir birini kayırmaya devam o bunun tanıdına sen benim tanıdıma torpil,,her ne kadar bu son yıllarda belli kaideler olsada ,,günümüze kadar hep böle oldu ,yobazlık kayırmacılık eskiyle osmanlıyla ölmedi ,,hala cumhuriyetle bu kara ögretim görevlileri dönemi devam ediyor,,bir elin 5 parmanı gecmez yapılan ilmi bilimsel işler bu ülkede

  Reply
 76. ayse

  Hocalarim ben bu ingilizce durumu için şunu merak ediyorum dil sınavına Yüksel lisans yaptigimiz sırada mi giriyoruz yüksek öğretim görevlisi olmak için iki yıl da yüksek lisans gece onu mu bekliyoruz nasıl oluyor

  Reply
 77. recep

  din kültürü son sınıf öğrencisiyim hangi alanlarda yüksek lisans yapabilirim en iyi tercih hangisi olur

  Reply
 78. Batuhan

  Merhaba, öncelikle yazınız çok güzel olmuş, ellerinize sağlık. Benim kafama takılan sorular şunlar: Birincisi şimdi diyelim ki lisans bitti ALES, YDS için gerekli puanları aldık ve bir yüksek lisans ile ilgili üniversiteye girdik. Daha sonra Yüksek lisans bitince araştırma görevlisi, öğretim görevlisi vs olabilmek için tekrar bu sınavlara mı girmeliyiz, yoksa yüksek lisans’a başlarken girdiğimiz ALES, YDS puanları mı geçerli olur?

  Reply
 79. Batuhan

  İkincisi ise YÖK dışında ÖSYM tarafından da üniversitelere akademisyen, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi atamaları oluyor mu?

  Reply
 80. Soner

  Merabalar . Ben araştırma görevlisi olmak niyetiyle sınavlara çalışmaktayım henüz, yanlız tam bir bilgi edinemediğim bir hususta bilgisi olanların yardımcı olmasını rica ediyorum ;
  Vakıf üniversitelerinde veya devlet üniversitelerinde araştrıma görevlisi olarak başlamanın farkları nedir.
  Vakıf dan devlete geçiş nasıl söz konusu olur .
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Reply
 81. ece

  Merhaba. Ben su an gazi universitesinde yüksek lisans yapıyorum. Ve başka Eskişehir Osmangazi Üniversitesne araştırma görevlisi olarak başvurdum. Eğer atanirsam benim yuksek lisans eğitimim gazi universitesinde mi yoksa Osmangazi Üniversitesinde mi devam edecek? Ya da deralere gelmem icin bana ne kadarlık bir izin verirler?

  Reply
 82. gülşah

  merhaba ben 2. sınıf öğrencisiyim ortalamam 3.60 üstünde alese girmeyi düşünüyorum. bazı üniversiteler dil istemiyor ales puanımla ve ortalamamla araştırma görevlisi olabilir miyim

  Reply
 83. kübra

  ortalamam çok iyi ama şartlı gectiğim bi tane ders var 3. sınıf öğrencisiyim bu şartlı dersim araştırma görevlisi yada öğretim üyesi olmama engel olur mu? alttan ders olarak yeniden almalı mıyım ?

  Reply
 84. ezgi

  Merhaba. Turkce ogretmenliginden bu sene mezun oldum. Diploma notum 3.30. Ales puanim 81. Arastirma gorevlisi olma imkanim var mi ? Varsa hangi bolumlerde arastirma gorevlisi olabilirim ? Ne yazik ki universitemizde bu konuda bize kimse rehberlik etmedi. Bu yuzden yeteri kadar bilgi sahibi degilim. Nasil bir yol izlemem gerekiyor ? Oyp kadrolarindan mi tercih yapacagim ? Hangi bolumlerde yapabilirim ? Yardimci olursaniz sevinirim. Simdiden tesekkur ederim. Kolay gelsin.

  Reply
 85. Muhammet

  İyi günler ben uluslararasi ilişkiler okuyorum. Liseden beri aileminde asker kökenli olmasından kaynakli terörle ilgili çok sayida kitap makale gazi okudum ve birçok seminere katildim, bu konuda söyleşiler yaptim. Yani terör konusunda uzmanlastim diyebilirim bu bana bolumumle birlikte akademik anlamda ne gibi bir getirisi olabilir?

  Reply
 86. Pingback: Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur? asistan nasıl olnur şartlar nedir | Dünyanın En Büyük Blog Sitesi

 87. Pingback: Akademisyenlikle alâkalı araştırdıklarım. | biraz kişisel | mustafadizdar.com

 88. Serdar

  Yönetim bilişim sistemleri ögrencisiyim ortalamam iyi bizim bölümün yetişmiş proffessör sayısı çok az

  başka bölüm okuyan ögrencilerin yönetim bilişim sistemlerine araştırma görevlisi olarak alınma durumu söz konusu mudur yoksa yalnızca yönetim bilisim sistemleri ögrencileri mi ybs kadrolarına atanabilir

  bölüm işletme fakültesinde bu arada şimdiden teşekkür ederim

  Reply
 89. mehmet

  merhaba bi sorum olacak kamu yönetimi 3 sınıf öğrencisiyim araştırma görevlisi veya öğretim görevlisi olmak için yds şart mi ? bazı arkadaşlarım şart değil diyor ortalama ve ales yeter diyor bilgi verirmisiniz

  Reply
 90. İlker

  Selamlar. And. Üni. Felsefe mezunuyum. Ortalamam 2.50’ye yakın. Odtü bilişsel bilim yüksek lisans programına başvurmayı düşünüyorum. Şu an ciddi bir şekilde ales ve dil’e kasıyorum. Benim merak ettiğim birkaç şey var; atamalar deniyor, yök deniyor… Ben ille bu atamalarla mı atanabilirim, yoksa odtü’de bahsettiğim yüksel lisans programına başvurarak da direkt odtü bünyesinde olabilir miyim? Kafamın karıştığı nokta bu. Odtü’ye başvurup, başka bir üni’ye atama durumu olabilir mu? Bu garip geliyor kulağa. Bir de öğrenmel istediğim; her yüksek lisans öğrencisi, direkt araştırma görevlisi olabiliyor mu? Yani direkt bu şekilde maaşlı olarak bunu yapabiliyor mu? Ve son olarak, ÖYP haricinde araştırma-öğretim görevlisi olma yöntemleri bulunuyor mu, bunlar nelerdir?

  Teşekkürler şimdiden.

  Reply
 91. Rahime yilmax

  Ben ingiliz dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum bölümüm dışında bır bölümde yer yönetimlerde yüksek lisans yapıp öğretim görevlisi olmak istiyorum mümkün mü ?

  Reply
 92. tony montana

  şu an yüksek lisans okuyorum ve yüksek lisans bitiminde arastırma görevlisi olmak için ne yapmalıyım?

  Reply
 93. melih

  Merhaba . Ben uluslararası ticaret bölümü mezunuyum, 2.73 not ortalamam var yds puanım 75 ve ales puanım 80. Öncelikle bunlar Ankarada yüksek lisans yapabilmem için bana yeterli olur mu ? Kendi alanımla ilgili bilgilerim çok iyi değil fakat bölüm derslerim olan iktisat, muhasebe, hukuk derslerinde ki bilgilerime güveniyorum bir kpss mağduru olarak, bunlar bana yeterli olur mu yoksa kendi alanımla ilgili bilgilerimi yeniden tazelemek zorundamıyım? Son sorum da şu olacak, ziraat bankasında uzman yardımcısı iken veya devlet memuruyken araştırma görevlisi olabilmek için yapmam gereken çalışmaların altından kalkabilir miyim yoksa sadece araştırma gorevliligine kabul edilmeye odaklanmamın gerekeceği bir çalışma dönemine mi ihtiyacım var ? Sorularımı cevaplayabilirseniz cok memnun olurum simdiden tesekkurler.

  Reply
 94. arif paşalı

  selamın aleyküm. bu memlekette arastırılıp bulunmayacak hic bir şey yoktur yalnız parasıyla herkez aynıresme bakabilir ama herkez aynı şeyi göremez .özel tamamen özel araştırmalarınız için tek kişilik ordu.arif paşalı 0 532 487 97 34 arayın görüşelim araştırma nasıl yapılır görelim.

  Reply
 95. Pingback: mustafadizdar'ın web güncesi – Akademisyenlikle alâkalı araştırdıklarım

 96. Funda Topaloglu

  Hollandada hukuk bolumunde tezli yuksek lisans okudum. Turkiyede akademisyen olmak icin ne yapmam gerekiyor? ALES sinavina girip arastirma gorevlisi olarakmi baslamam gerekiyor? Degisik bir yolumu var? Yardimci olabilirmisiniz.

  Reply
 97. Yesim

  Ben kamu yonetimi lisans mezunuyum myolarda arastrma gorevlisi olmak icin yuksek lisansin ve dil puaninin gerekli olmadigini okudum bi kac yerde. Yani.sadece ales puani ve ortalama gerekiyomus. Ama merak ettigim bi nokta var ben myolarda sadece kendi bolumum yani sadeece kamu yometimi ve alakali dallardami arastrma gorevlisi olabilirim lutfen yardimci olurmusunuz..?

  Reply
 98. öslemma

  Mrb ben Yüksek lisans tez aşamasındaym Ocak ayında tezimi savunacağım.Ieltsden 50 puanm var.Tezimi savunmadan önce ( Ocaktan önce) Arş.Görevlisi kadrosuna yerlerşirsem sonrasnda hemen tezimi savunursam sıkıntı çıkar mı? Dil puanım 55 olmadığı için doktoraya başlayamam bu da kadroda sıkıntı çıkarır mı?

  Reply
 99. emreuygun

  ben eczacılık fakültesinden bu yıl mezun oldum.benim sorum şu:tezli yüksek lisansa başlarsan araştırma görevlisi kadrosu da almış olunuyor mu?.yoksa ikisi farklı şeyler mi?eğer farklı şeylerse .araştırma görevlisi kadrosu nasıl alabiliriz?.

  Reply
 100. TUNCAY ARAS

  Merhabalar
  öncelikle yazınız çok açıklayıcı tebrik ederim. Sorum şu şekilde; Ben beden eğitimi öğretmenliği bölümünden mezunum. Kırgızistan da öğrenim gördüm ben öncelikle araştırma görevlisi olarak akademik kariyerime başlamak istiyorum ve YDS ye rusçadan girmem mümkünmüdür? ve yüksek lisans yapmadan da araştırma görevlisi olunur mu?

  Reply
 101. Elif Nur

  Merhaba lise son sınıf öğrencisiyim hangi bölüme giricem bilmiyorum kız teknik meslek te okuyorum ygs puanım düşük geldi 1 yıl daha hazırlanıcam ama hangi bölüme gidicem bilmiyorum
  Mesleği sevmem çok önemli daha sonrasında maaşı
  Ya çok meraklıyım çok araştırmacı bi yapım var araştırma görevlisi nasıl olurum nasıl bi meslek sabah akşam bin yıl araştırma yapsam sıkılmam lütfen yardımcı olun pua bilgisi vs bu arada sözelciyim

  Reply
 102. Mustafa inan

  İnşaat muhendisligi 4.siniftayim Arapça YDSden arastirma gorevliligi istiyorum mumkun mu?

  Reply
 103. Elif

  İyi gunler, arastirma ya da ogretim gorevlisi olmak icin gereken ales puani, yuksek lisansa girilen puan olmak zorunda mi? Yoksa yuksek lisans sirasind ya da sonrasinda baska bi alese girerek onun puanini kullanabilir miyim?

  Reply
 104. Şehriban Erdal

  Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. ortalamam 2.51 alesim 80 yds ye henuz girmedim onumuzdeki sınavı beklıyorum. yüksek lisansa başvurup araştırma görevliliğini düşünüyorum. mümkün mü acaba?

  Reply
 105. Dilek

  Merhaba ben kamu yönetimi mezunuyum. yönetim bilişim sistemleri tezsiz yüksek lisans mezunuyum aynı zamanda, akademik olarak kariyer yapabilir miyim? Tavsiyenizi bekliyorum.

  Reply
 106. serkan

  Değerli admin araştırma görevlisi alımında ”İLGİLİ ALANDA YÜKSEK LİSANS VEYA DOKTORA YAPIYOR OLMAK” şartı konulmuştur. Peki ilgili alanda yükseklisans yapmış- bitirmiş ama doktoraya başlamamış kişi bu ilana başvurabilir mi ?

  Reply
 107. Elif

  Benim agnom 3 ün üstünde ama 3.50 değil yabancı dilimi 80 alesimi 80 üstü yapınca araştırma görevi kadrolarına nasıl olur ?

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir